ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Ogniwo EKO - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Ogniwo EKO

#1 Użytkownik jest niedostępny   paku 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 22-maja 11

Napisany 22 maja 2011 - 05:59

Eksploatuje ogniwo eco 15kw wyposażony w eCoal V2.1 od października ub. roku. Prawdę mówiąc liczyłem, że będzie to trochę prostsze. Oto moje spostrzeżenia:
1. Ogrzewam nowy dom o pow. całk. 210m2 w całości podpiwniczony, pomieszczeń w piwnicy nie ogrzewam oprócz pralni co sprawia że faktycznie do ogrzania jest 120m2. Dom w zabudowie bliźniaczej z użytkowym poddaszem dobrze ocieplony (ściany poro term+15cm styropian, poddasze wełna 30-50cm)
2. Piec pracuje w układzie zamkniętym z zabezpieczeniem (bez wymiennika ciepła) w podstawowej konfiguracji (bez automatyki: pogodowej, pokojowej i regulacji zaworu 4-drogowego),
2. Paliwo na początku bardzo złej jakości ekogroszek + miał (z Transbudu w Redzie - NIE POLECAM), jak suche to jako tako się paliło, aczkolwiek powstawały z jednej strony olbrzymie spieki, a z drugiej miał spadał do popielnika nieprzepalony - finał spalanie na dobę 50-60kg! Mokre zacinało retort - bardzo przykre doświadczenie. Gdy zastosowałem lepsze paliwo zdecydowana poprawa w jakości spalania ale zużycie ciągle bez rewelacji - ok 30-35kg na dobę. Fakt zima sroga ale mimo wszystko dożo...
3. Komfort eksploatacji pieca dość wysoki, z jednym zastrzeżeniem źle zaprojektowany popielnik. Jego opróżnianie to zajęcie dla zawodowego palacza - smolucha. Reszta ok. Sterownik eCoal bardzo sympatyczny i sadze, że posiada jeszcze wiele sekretów wartych odkrycia.
4. Skutkiem stosowania fatalnej jakości węgla w pewnym momencie na piecu pojawił się alarm z informacją aby "wyczyścić piec" - !!!, jak ktoś poradzi sobie z opróżnianiem popielnika to wyczyszczenie całego pieca to już nie jest problem - dałem radę.
Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia (to mój pierwszy kociołek) ale wydaje mi się, że ogniwo eko jest OK. Trochę żałuje, że jednak nie wziąłem 24kW. Nie dlatego, że mój ma za małą moc przeciwnie w tak srogą zimę nie było potrzeby utrzymywać wyższych nastaw niż 55 stopni C. Chodzi o to, że cała różnica miedzy 15kW i 24kW to powierzchnia płaszcza wodnego, efekt 15kW spala prawie tyle samo co 24kW tyle że dłużej nagrzewa całą instalację (to im chyba nie wyszło).
W tym roku przystąpiłem do uzupełniania instalacji o elementy regulacji: czujnik pogodowy, czujnik pokojowy, pokojowy regulator temperatury i być może jeszcze w tym roku automatyka zaworu 4drogowego. Myślę, że dopiero takie wyposażenie pozwoli na lepsza kontrole spalania. 30-35kg to dużo (chyba, że tak ma być - ciekaw jestem doświadczeń innych) i chciałbym to zmniejszyć.
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   Borek 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 10
  • Dołączył: 22-maja 11

Napisany 22 maja 2011 - 07:56

Potwierdzam, że opał to podstawa. Sam mam Klimosza Ling Duo 25 kW. Ogrzewam 210 m2. Dom średnio ocieplony. W tym roku kupiłem najdroższy ekogroszek jaki był (Julian). Nie żałowałem tego zakupu ani 5 minut. Przez cały rok nie zerwało mi zawleczki, popiołu malutko (jeden płytki popielnik Linga z jednego zasobnika ekogroszku).

W porównaniu z zeszłym sezonem spalanie spadło mi o 15 %. Średnio wyszło mi 24 kg na dobę. Mam sterowanie pogodowe, siłownik na zaworze czterodrogowym i czujnik pokojowy. Po modernizacji powinieneś też osiągnąć takie spalanie w swoim Ogniwo Eko. Wiem bo mam bardzo podobne wyniki jak szwagier, który kupował praktycznie ze mną i wybrał Ogniwo ze względu na sterownik z internetem. Ja wolałem Linga Duo bo ma komorę z rusztem wodnym a ja od czasu do czasu mam trochę drewna do spalenia. W Ogniwo Eko podoba mi się ten żeliwny palnik.

Co do samego spalania to 30 kg na dobę nie jest niczym strasznym. Nie możesz patrzeć na spalania 12 - 15 kg, które podają na forach różni użytkownicy. Taka już natura Polaka, że on ma zawsze lepiej ...
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   paku 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 22-maja 11

Napisany 24 maja 2011 - 04:29

Dzięki Borek za słowa otuchy.Inni tez mi mówią że 25kg/dobę powinienem osiągnąć. Wczoraj dowiedziałem się, że ten mój retort (Brucer) potrzebuje uszczelnienia o czym zapewne nie wiedział mój hydraulik, który montował instalację. Dowiedziałem się tego i kilku innych ciekawostek od gościa z eCoal (producent sterownika). Dziś zakupiłem silikon wysokotemperaturowy i przystępuję do uszczelniania korony paleniska. To, tak jak przyjrzałem się budowie palnika, może pomóc i wyeliminować w popiele nieprzepalony węgiel (zwiększy efektywność dmuchawy). Mam taką nadzieję :)
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   Bienna 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 9
  • Dołączył: 08-czerwca 11

Napisany 08 czerwca 2011 - 10:27

Chciałabym zasięgnąć języka o kotle Ogniwo Eko 24. Czy będzie dobry na 220 m2. Mam okazję kupić go w fajnym pakiecie z bojlerem i zaworem mieszającym. Boję się tylko czy nie będzie troszkę za mały.
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   maximus 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 245
  • Dołączył: 16-listopada 10

Napisany 09 czerwca 2011 - 09:53

Jeśli budynek jest bardzo dobrze ocieplony 24 kW powinno wystarczyć. Jeśli natomiast dom nie jest ocieplony i jest w nim zamontowana stara stolarka okienna to na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad modelem 35kW.
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   Bienna 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 9
  • Dołączył: 08-czerwca 11

Napisany 09 czerwca 2011 - 11:00

Ocieplonie jest bardzo dobre, styropianem 10 cm. Okna nowiutkie, były raczej drogie. Ogniwo Eko 24 będzie wystarczające dla mnie ?
0

#7 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 09 czerwca 2011 - 11:43

Biorąc pod uwagę fakt, że modulacja mocy palnika w kotle Ogniwo Eko 24 to 18 - 30 kW kocioł będzie odpowiedni.
0

#8 Użytkownik jest niedostępny   Borek 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 10
  • Dołączył: 22-maja 11

Napisany 22 czerwca 2011 - 10:16

Nieprzepalony węgiel w popiele to może być wina złych nastaw. Może skróć trochę podawanie lub zwiększ przerwę.
0

#9 Użytkownik jest niedostępny   paku 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 22-maja 11

Napisany 22 czerwca 2011 - 11:32

Widzisz problem w tym, że ten sterownik (eCoal) jest całkowicie automatyczny i nie ma mozliwości ingerowania w proces spalania (chyba że w trybie ręcznym i to tylko moc dmuchawy). Sterownik ma samodzielnie optymalizować spalanie, tak przynajmniej zapewniaja producenci i pieca i sterownika.
Tak naprawdę to po sezonie eksploatacji wróciłem do punktu wyjścia i nie wiem jakie faktycznie jest jego spalanie Po wprowadzonych teraz korektach (uszczelnienie korony paleniska, czyjniki pogodowy, termostat pokojowy i nowy soft) mam nadzieję, że mniejsze.
0

#10 Użytkownik jest niedostępny   grzeli 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 5
  • Dołączył: 09-października 11

Napisany 23 lipca 2012 - 04:22

Ten palnik dla tego kotła jest za duży.
Proponuje wgrać jeszcze najnowszą wersję testowa ze strony esterownik.pl zakładka ecoal.pl softy testowe.nr 0.2.9.16
Poza tym wkrótce pojawi się nowa mniejsza dysza do tego palnika oraz lepszy deflektor.
0

#11 Użytkownik jest niedostępny   paku 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 22-maja 11

Napisany 15 marca 2013 - 01:02

Witam ponownie po bardzo długiej przerwie. Zabieram głos ponieważ chciałbym sie w Wami podzielić praktycznymi uwagami na temat Ogniwo eko 15kw.
PO TRZECIM SEZONIE GRZEWCZYM STWIERDZIŁEM, ŻE TEN PIEC JEST BARDZO DOBRY. Wszystkie moje kłopoty związane z tym piecem brały się głównie ze złej jakości paliwa oraz braku doświadczenia.
W sierpniu ub. roku zakupiłem w Gdańsku (bliżej nie oferowali w oryginalnych opakowaniach) ekogroszek PIKLOSZ - 3 tony (3300pln), na chwilę obecną (15.03.2013) zostało w kotłowni ok 0,5t. Uważam, że to całkiem dobrze (sezon rozpocząłem w połowie października ub.r). Zabiegi poczynione wcześniej (uszczelnienie korony retortu, instalacja czujnika pogodowego, czujnika pokojowego, pokojowego regulator temperatury) dały również efekty w postaci wygodniejszej eksploatacji. Niestety nie założyłem jeszcze automatyki zaworu czterodrogowego, co wiązało sie z tym ze zmuszony byłem klika razy w tygodniu korygować jego ustawienia ale to nic w porównaniu z wcześniejszymi problemami.
Praca w ciągu sezonu bezawaryjna i małokłopotliwa, co najważniejsze b. male ilości popiołu do wyrzucania. Trzeba tylko pamiętać aby raz dziennie rozbijać mozliwe spieki na retorcie. U mnie sie pojawiają i gdy tego nie robilem to zbierały sie na nim spore zgorzeliny.
Wczoraj rozmawiałem z bratem, który teraz rozgląda sia za jakimś piecem. Z czystym sumieniem mu polecilem.
Przy okazji pytanie: czy któś może mi polecić jakiś konkretny układ do automatyki zaworu czterogrogowego? Gdybym to zrobił praca kotłowni byłaby wygodniejsza.
Z góry dziekuję i pozdrawiam.
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie