ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : C.o. Węglowe - Otwarty System - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

C.o. Węglowe - Otwarty System kilka pytań

#1 Użytkownik jest niedostępny   dawte 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 09-października 11

Napisany 09 października 2011 - 05:26

Witam.
Mam kilka pytań odnośnie instalacji CO. Chcę zrobic je w systemie otwartym. Rury CU, pompa, zbiornik wyrównawczy, kilka grzejników i dwu-płaszczowy bojler. Czy schemat który wstawiłem poniżej jest poprawny? Chodzi mi konkretnie o zbiornik wyrównawczy. Czy od góry nie powinno byc zamiast odpowietrznika doprowadzone połączenie z "odpływem" instalacji? (niebieski kolor). Nie mogę znaleźc w necie takiego prostego schematu. Identycznie jak na rysunku ma połączone ogrzewanie znajoma - i zapowietrza się jej notorycznie - może to jest przyczyna?
Jeszcze jedno pytanie - na dwu-płaszczowym bojlerze mam 4 wyprowadzenia do instalacji CO - zasilanie i odpływ (to rozumiem) ale i czujnik temperatury i króciec cyrkulacyjny. Czujnik jeśli go nie posiadam - mogę zaślepić (tak uważam), ale co to jest ten króciec??? Nigdzie nie mogę tego znaleźc z czym to połączyc. Bardzo proszę o podpowiedź.
Dodaj obrazek
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 09 października 2011 - 07:21

Po pierwsze to do naczynia przelewowego powinny byc podłączone dwie rury powrót i zasilanie powrót na samym dole zamiast tego odpowietrznika zasilanie a reszta zostaje tak jak jest dobrze jest jeszcze zrobic zabespieczenie stanu wody. A jeśli chodzi o zasobnik to od dołu zaczynając zimna woda, powrót wody kotłowej, zasilanie wody kotłowej,cyrkulacja, ciepła woda użytkowa
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 21 października 2011 - 07:26

Jeżeli podłaczymy zasilanie i powrót do naczynia to będzie działać jak grzejnik a to raczej bezcelowe.Tak jak jest narysowane to ok,odpowietrznik nie jest potrzebny.Co zaś do wymiennika.to też niekoniecznie jest tak jak napisał termastyl.Ja mam wymiennik Viessmanna i pierwsze od góry to cyrkulacja a nie ciepła woda.Dawte,podaj jaki to wymiennik może pomogę.Poza tym czy to wymiennik stojący czy leżący?Jeżeli stojący to przyłącza większej średnicy są do podłączenia kotła:dolne zasilanie,górne powrót,na samym dole dopływ wody zimnej z sieci.czyli po kolei od dołu:dopływ z sieci,zasilanie z kotła,powrót do kotła,gorąca woda do kranów i cyrkulacja.Mogą też być tak jak u ciebie wejścia na czujnik to możesz zaślepić.Natomiast cyrkulacja służy do tego,żeby ciepła woda była cały czas przy kranie,konieczna jest dodatkowa rurka.Jeżeli tego sie nie wykorzystuje,wyjście można zaślepić.Narysowałem to na schemacie,cyrkulacja na pomarańczowo.Dodam że jest to wygodne ,gdy wymiennik jest daleko kranów.W razie potrzeby proszę pisać.

Załączone pliki


Ten post był edytowany przez konopka dnia: 23 października 2011 - 05:49

0

#4 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 23 października 2011 - 12:51

trochę wbrew fizyce ten rysuneczek jak podłączałeś kiedyś wymiennik płytowy to wiesz o czym mówię
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 23 października 2011 - 12:54

a co do naczynia przelewowego to zawsze przelew jest niżej niż wlot rury zasilającej od centralnego wtedy nie pracuje jak grzejnik
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 23 października 2011 - 05:10

Nie jest to wymiennik płytowy tylko płaszczowy do cwu.Proszę sprawdzić na stronie Viessmanna.Co do naczynia:u mnie działało nie wiem przez ile lat z jedną rurką,więc nie rozumiem po co dokładać drugą.Nawiasem mówiąc nie spotkałem czegoś takiego.

Ten post był edytowany przez konopka dnia: 24 października 2011 - 01:37

0

#7 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 27 października 2011 - 06:13

no jeśli płaszczowy to ok, a co do naczynia to jeśli mamy założoną pompę na układzie to wiadomo że podnosi nam słup wody na zasilaniu i robi mniejsze ciśnienie na powrocie i jeśli mamy tylko zasilanie podł aczone do naczynia to wyrzuca nam nadmiar wody z naczynia jeżeli zaś zasilanie podłączymy z góry a z dołu powrót to nadmiar wody z zasilania wendruje do powrotu, i jeszcze jedna sprawa jeśli kocioł się zagotuje to nie wyrzuca zbyt dużo wody do przelewu. pozdrawiam
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie