ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Jak Palić Kamen N - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Jak Palić Kamen N

#1 Użytkownik jest niedostępny   PePe 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 6
  • Dołączył: 26-października 11

Napisany 26 października 2011 - 06:37

Witam. Jestem tu nowy i zielony w tych sprawach. Posiadam piec KAMEN N 19 KW (dolno-górny) z sterownikiem ST-24 i dmuchawą. Pytanie jak w takim piecu palić węglem? Rozpalać od góry czy od dołu? Ostatnio próbowałem palić od dołu zasypując piec do górnych drzwiczek efekt - udało się palić bez dokładania jakieś 16 h. Temp ustawiona na sterowniku 50 stopni C, obroty dmuchawy na 2, praca przedmuchu 10s i przerwa 4 min. Dom jest nieocieplany i ma stare okna..
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 27 października 2011 - 09:51

Węglem od góry raczej palił nie będziesz,chyba że groszkiem.Miałem możesz palić od góry.Druga sprawa:ile węgla sypiesz naraz wagowo,ile ogrzewasz?
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   PePe 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 6
  • Dołączył: 26-października 11

Napisany 27 października 2011 - 11:03

Dom ma jakieś 180 m a ogrzewam jakieś 100 + boiler 140 litrów.. Instalacja jest nowa rurki miedziane i nowe grzejniki. Nie wiem ile wagowo węgla tam wchodzi tak na oko to max 20 kg. A co do ustawień sterownika coś pozmieniać? Można przymykać wylot spalin?
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 28 października 2011 - 07:17

W ustawieniach sterownika można oczywiście eksperymentować.Przede wszystkim moc dmuchawy,jeżeli za duża wywala ciepło w komin.Niestety nie podam konkretnej mocy,bo każdy piec czy instalacja są inne,tu trzeba samemu doświadczalnie /np.u mnie chodzi na 30%/.Druga sprawa przedmuchy:co 4-5 min na 6-7sek.Wylot oczywiście można przymykać,ale ostrożnie żeby piec nie dymił,Jest to związane z mocą dmuchawy.Jeżeli chcesz palić od góry ,spróbuj miałem.Piec ma dużą komorę,załadunek na full powinien wystarczyć na dobę.Trzeba dorobić tylko coś takiego.

Załączone pliki


0

#5 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 28 października 2011 - 07:05

Jedno co mogę doradzic to pompa powinna się załączac nie niżej niż 45 stopni najlepiej 50 a różnica pomiędzy temperaturą zadaną a temperaturą włączenia się pompy nie mniejsza niż 5 stopni najlepiej 10 POZDRAWIAM
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   PePe 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 6
  • Dołączył: 26-października 11

Napisany 29 października 2011 - 08:51

Ciekawy patent z tym dodatkowym tunelem:) Myślę że kiedyś spróbuje takie coś stworzyć. Niestety nie mam możliwości przestawienia załączania się pompy (30 stopni). Rozpalając nie włączam pieca dopiero jak się nagrzeje do tych 40 stopni. Mam jeszcze pytanie: co może być przyczyną niedopalenia się węgla do końca? Zostają bryły żarzące się nie palące. Może chodzi o silę nadmuchu? Mam ustawione na 2 (skala do 10). I jeszcze jedno czy to normalne że temperatura rośnie do 55 stopni jeżeli mam ustawione na sterowniku 50 stopni?
0

#7 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 29 października 2011 - 05:32

Można zmienić temperaturę załączania pompy i wiele innych funkcji.Napisz na krystel1@gazeta.pl wyślę ci serwisówkę.Co do przeciągania temperatury to jest to możliwe:rurki miedziane,grzejniki małolitrażowe no i mało wody.A pompka na którym biegu?
0

#8 Użytkownik jest niedostępny   PePe 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 6
  • Dołączył: 26-października 11

Napisany 29 października 2011 - 05:40

Pompka na 3 biegu.
0

#9 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 29 października 2011 - 06:24

Kocioł ma zapas mocy,więc jeżeli powstanie duzo żaru to niema gdzie oddać tego ciepła.Sprawdź czy klapka dmuchawy zamyka się całkowicie gdy dmuchawa się wyłączy.Może być tak ,że przy mocnym ciągu kominowym będzie się uchylać,w takim przypadku trzeba ją bardziej obciążyć lub przymknąć wylot na czopuchu.Napisz czy serwisówka coś dała.

Ten post był edytowany przez konopka dnia: 29 października 2011 - 07:10

0

#10 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 29 października 2011 - 07:26

Panowie pewnie wiecie że kocioł na paliwo stałe najlepiej pracuje powyżej temp 50 stopni jeśli macie problem co zrobic z rozpalonym wsadem przy małym zładzie to rozwiazanie jest proste: POMPA na powrocie z podmieszaniem na zaworze 3-drogowym wtedy przy małym zasypie można utrzymywac kocioł na 50-60 stopni dając mniej mocy w instalacje przy stałobieżnej pompie POZDRAWIAM
0

#11 Użytkownik jest niedostępny   PePe 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 6
  • Dołączył: 26-października 11

Napisany 29 października 2011 - 08:58

Dzięki konopka. Serwisówka ok już zmieniłem ustawienia załączenia pompy i dmuchawy na 40 st. Opłaca się zmieniać histereze?
0

#12 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 30 października 2011 - 07:35

Histereza pewnie 5st.Jeżeli tak to załączenie ustaw na 45.Co do przedmuchów i mocy dmuchawy musisz sam doświadczalnie.Niema konkretnej recepty,bo każdy piec,instalacja czy komin są inne.Musisz poświęcić trochę czasu i próbować.
Do termastyl:ja wsadziłbym TEPLOMIXA 55st /najtańszy/ zamiast 3d.

Ten post był edytowany przez konopka dnia: 30 października 2011 - 07:41

0

#13 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 30 października 2011 - 12:38

I bardzo słusznie
0

#14 Użytkownik jest niedostępny   PePe 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 6
  • Dołączył: 26-października 11

Napisany 30 października 2011 - 01:20

Co do tego TEPLOMIXA jakie są koszty? Co potrzebuję jeszcze dokupić żeby to podłączyć? I jak taka instalacja ma wyglądać?
0

#15 Użytkownik jest niedostępny   konopka 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 28
  • Dołączył: 21-października 11

Napisany 30 października 2011 - 05:52

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=teplomix -zobacz tam.Wrzucam schemat mojego c.o. do podejrzenia.Działa to tak,że poniżej temp.55st woda krąży tylko w obiegu kotła /linia brąz przerywana/,wraz ze wzrostem temp.zawór otwiera się i dobiera zimną wodę z układu co i tym samym woda gorąca idzie w grzejniki.Co do dodatkowych częsci to zalezy od instalacji.Schemat wysyłam na email,bo tu mam przekroczony limit.

Dodam jeszcze że wyższa temp.powrotu jest korzystna dla kotła,nie występuje zjawisko pocenia właśnie przy powrocie.

Ten post był edytowany przez konopka dnia: 30 października 2011 - 06:00

0

#16 Użytkownik jest niedostępny   Aga110904 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 04-grudnia 13

Napisany 04 grudnia 2013 - 11:04

Witam.

Wczoraj zostal mi podlaczony kociol KAMEN Eko Plus 25 KW oraz bojler 300 l. Mam pytanie?Czy ktos ma juz ten kociol i jak dziala?Czy sa jakies problemy?
Jeszcze jedno pytanie ?
Dom 230m caly ocieplony styropianem 10,rury nowe miedziane.
Jakie sa najlepsze ustawienia ?

Dzieki z gory za odpowiedz
0

#17 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 18 grudnia 2013 - 09:10

Takie pytania raczej zadaje się przed zakupem. Teraz to już wady i zalety poznasz z autopsji.
0

#18 Użytkownik jest niedostępny   hania78 

  • Bywa czasami
  • PipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 27
  • Dołączył: 21-kwietnia 15

Napisany 07 lipca 2015 - 11:34

własnie - spróbuj raz, drugi i potem na wyczucie, bo trudno tak oszacować
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie