ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Jakie Połączenie Wybrać ? - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Jakie Połączenie Wybrać ?

#1 Użytkownik jest niedostępny   Resident 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 27-grudnia 11

Napisany 27 grudnia 2011 - 02:19

Witam Wszystkich.
Pomału będę ruszał z budową domu "dom w werbenach" o pow. 160m2, i 120m2 użytkowej.Przed rozpoczęciem muszę podjąć decyzje jak będę ogrzewał. Nie będę ogrzewał garażu. Nie mam dostępu do gazu ziemnego (co prawda rury kiedyś prowadzili, ale inwestycja padła więc nie liczę że w najbliższej przyszłości wróci pomysł). Wiadomo jak każdy chciałbym jak największą wygodę i najniższe koszty jak i ogrzewania jak i instalacji. Który zestaw byście wybrali:

1. Kocioł na ekogroszek z podajnikiem + kolektory słoneczne dla wody w lato
2. Kocioł gazowy kondensacyjny + butla w ziemi i LPG + kominek z DGP.
3. Kocioł gazowy kondensacyjny + butla w ziemi i LPG + wentylacja mechaniczna
4. Kocioł gazowy kondensacyjny + butla w ziemi i LPG + kolektory słoneczne
5. Kocioł gazowy kondensacyjny + butla w ziemi i LPG + kolektory słoneczne + kominek z DGP


Ważne uwagi!
1. Kolektory słoneczne - Dodatkowym atutem u mnie jest w przypadku kolektorów słonecznych niska ceny urządzenia myślę z 30-40 % ceny (znajomości z bezpośrednim imporeterem). Ale tylko na urządzenie. Montaż 100% ceny.
2. Kominek z DGP - Na swojej działeczce mam kawał swojego prywatnego lasku, który wiadomo trzeba pielęgnować przycinać więc trochę darmowego opału do dogrzania by się znalazło.
3. Ograniczony budżet liczy się każde 1000 zł zaoszczędzone, ale efektywnie. Czyli jeżeli jakiś wydatek na coś ma mi się zrekompensować to czemu nie.


Ogólnie skłaniałbym się do rozwiązania nr 5 lub nr 2 ze względu na najmniejsze koszty instalacji i wygodę. Nr 3 raczej nie wchodzi w grę ze względu na bardzo wysoki koszt tak jak pompa ciepła której nie wliczyłem ze względu na zbyt wysokie nakłady, więc z góry odpada. A może macie jakiś inny sensowny pomysł ? :rolleyes:
Ogólnie piecyk gazowy podoba mi się z tym że jak w tygodniu będę mało w domku żeby dzieciaki i żona miały pełny komfort, aczkolwiek przerażają mnie rachunku za gaz. Domek też nie będzie duży i za bardzo nie ma miejsca na składowanie węgla i wiadomo obsługa pieca. Kotłownia z wyjścia projektu jest mała. Kominek mógłbym rozpalać weekendami kiedy będę w domu.
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 28 grudnia 2011 - 07:05

Numer 5 byłby szczytem wygody pod warunkiem że kominek będzie z płaszczem i dodamy do tego bufor z zasobnikiem w srodku a gdyby jeszcze zasobnik miał swoja weżownice to układ bardzo ekonomiczny. Oczywiście jeszcze podłączenie tego wszystkiego razem chodzi mi o to aby nie grzac gazowcem bufora a jedynie ewentualnie wodę w zasobniku CWU, solar oczywiscie pod dolna wezownice w buforze. Taki układ to dodatkowy zawór 3-drogowy no i jeśli będzie podłogówka to jeszcze jeden mieszający. koszty spore ale warto. pozdrawiam
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie