ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Zasada Działa Regulatora - Optymalne Ustawienie - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Zasada Działa Regulatora - Optymalne Ustawienie

#1 Użytkownik jest niedostępny   lidlRulez 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 3
  • Dołączył: 01-stycznia 12

Napisany 01 stycznia 2012 - 03:30

Witam wszystkich,

Mam pewien problem z moim piecem gazowym Vaillant albo nie rozumiem po prostu zasady jego działania. Nie za bardzo znam się na temacie ale postaram się go opisać.

Jak już napisałem mam piec firmy Vaillant dwu-funkcyjny. Na piecu są dwa pokrętła od temperatury ogrzewania i od wody.

Do pieca podłączony jest regulator temperatury który mam ustawiony w dzień na 21 stopni a w nocy na 18.

Pierwsze pytanie: Czy to dobry dobór temperatury ? Dodam tylko że mieszkanie ma 90 metrów 2 pokoje + łazienka mają grzejniki(łącznie 3) a w kuchni i jadalni jest podłogówka.

Drugie pytanie: Do czego dokładanie służy te pokrętło na piecu od ogrzewania ? (domyślam się że do temperatury wody ale wchodzącej czy wychodzącej ?)

Trzecie najważniejsze: Dlaczego skoro mam podłączony regulator zewnętrzny i podaje on sygnał "grzej" do pieca to piec co jakiś czas się wyłącza i nie grzeje ? Wygląda to tak jak by ten czujnik od temperatury na piecu (pokrętło)
miał więcej do gadania niż sygnał z regulatora. Po chwili gdy temp wody spadnie piec grzeje dalej. Może mam coś źle podłączone w piecu ?

Przepraszam za nie fachowy opis :)

Proszę o wytłumaczenie mi tego tematu..


Z góry dziękuje :)

Ten post był edytowany przez lidlRulez dnia: 01 stycznia 2012 - 03:30

0

#2 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 01 stycznia 2012 - 08:45

Zobacz postlidlRulez, o 01 stycznia 2012 - 03:30 , powiedział:

Do pieca podłączony jest regulator temperatury który mam ustawiony w dzień na 21 stopni a w nocy na 18.

Pierwsze pytanie: Czy to dobry dobór temperatury ?


Ten dobór zależy tylko od Ciebie. Jeżeli lubisz temperaturę w pimieszczeniu 21 stopni w dzień a na noc 18 stopni to jest OK.

Zobacz postlidlRulez, o 01 stycznia 2012 - 03:30 , powiedział:

Drugie pytanie: Do czego dokładanie służy te pokrętło na piecu od ogrzewania ? (domyślam się że do temperatury wody ale wchodzącej czy wychodzącej ?)


Ustala temepraturę do której kocioł ma wygrzać wodę w obiegu centralnego ogrzewania.

Zobacz postlidlRulez, o 01 stycznia 2012 - 03:30 , powiedział:

Trzecie najważniejsze: Dlaczego skoro mam podłączony regulator zewnętrzny i podaje on sygnał "grzej" do pieca to piec co jakiś czas się wyłącza i nie grzeje ?


Wyłącza się ponieważ otrzymał sygnał z regulatora pokojowego, że już uzyskał zadaną temperaturę w pomieszczeniu (tutaj 21 stopni).
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   lidlRulez 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 3
  • Dołączył: 01-stycznia 12

Napisany 01 stycznia 2012 - 10:20

Dziękuje za odpowiedź. Jeżeli chodzi o 3 pytanie to właśnie jest tak że regulator jeszcze nie osiągął temperatury 21 stopni o kociol juz sie wyłącza :-(
Wygląda to tak jak by ten czujnik do jakiej temp. nagrzewa sie woda wyłączał kocioł mimo że regulator cały czas jest załaczony bo nie osiągnął 21 stopni. Czy tak powinno być ?
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 02 stycznia 2012 - 03:41

W zależności od ustawień serwisowych może tak być.
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   lidlRulez 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 3
  • Dołączył: 01-stycznia 12

Napisany 02 stycznia 2012 - 08:20

No to słabo :(

Dzięki ..
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   galdas1 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 11-stycznia 12

Napisany 11 stycznia 2012 - 10:35

Cytuj

W zależności od ustawień serwisowych może tak być.


Jestem nowicjuszem ale ciekawe czy ma Pan wyregulowane parametry pieca.

Jeżeli ma pan tylko regulator ON/OFF a z tego co zrozumiałem to tak jest to pierwsza rzeczą jest ustawienie mocy kotła.

Np jak pan ma moc od ok 9kW do 24 kW (około taki standard) to trzeba przeliczyć jaką moc kotła będzie nominalna. Teraz zakładając że ma Pn jakąś dużo większą to :

Czujnik w pokoju zaczyna działać :

Piec sie zalacza i grzeje dużą mocą i np pompa chodzi bardzo szybko ( tez zapewne szybkosc pompy mozna ustawiac u mnie tak jest) w konsekwencji dla takich ustawien pieca temperatura wody w obiegu osiagnie wartosc doscelowa np 55 stopni w krotkim czasie. Wtedy mimo, ze czujnik w pokoju nadal dziala bo temperatura w pokoju nie zostala osiagnieta to piec wylaczy sie a dzialac bedzie pompa az do czasu jak tempertura wody w obiegu spadnie do danej wartosci i znow sie wlaczy. W konsekwencji moze sie nawet zdazyc (u mnie tak bylo ) ze pomimo braku zadanej temp w pokoju grzejniki beda letnie bo np piec co chwile bedzie sie zalaczal podgrzewal wede w obiegu i sie wylaczy a grzejniki nie zdaza sie rozgrzac.

Jezeli chodzi o pomiar temperatury wody w obiegu to piec mierzy roznice miecy zasilaniem a powrotem - wniosek jezeli za duza moc pieca to baardzo szybko nagrzeje wode w calej instalacji i do powrotu szybko dojdzie ciepla woda i sie wylaczy a pokoju nie dogrzeje i tak w kolko :-)

Dobrym rozwiazaniem jest zastosowanie dodatkowo regulatora pogodowego czy jak on tam sie nazywa :-) który za pomocą krzywej grzania i innych parametrów dobierze temperaturę wody w obiegu automatycznie do warunkow panujacych na dworze jednak tak czy siak dobor mocy kotla powinien byc .

Pzdr
Oczywiscie mozna tez konfigurowac wiele innych rzeczy zapewne jak np minimalny czas pomiedzy kolejnymi zalaczeniami, roznica temperatur pomiedzy zasilaniem a powrotem itp itd

Reasumujac. Podstawa chyba najpierw dopasowac moc kotla do kubatury.

mam nadzieje ze troszke sie rozjasnilo ale pisalem to jako komplenty nowicjusz :-) pzdr

Ten post był edytowany przez galdas1 dnia: 11 stycznia 2012 - 10:44

0

#7 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 12 stycznia 2012 - 11:31

Odżałować 200 zł na wiztę serwisanta i regulację, zwróci się szybko na rachunkach za gaz.
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie