ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Projekt Ogrzewania Podłogowego Do Oceny - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Projekt Ogrzewania Podłogowego Do Oceny

#1 Użytkownik jest niedostępny   Jarek 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 5
  • Dołączył: 13-stycznia 12

Napisany 13 stycznia 2012 - 10:03

witam

buduję dom jednorodzinny 210m2 z poddaszem użytkowym i garażem wewnątrz
planuję zrobić podłogówkę we wszystkich pomieszczeniach oprócz garażu i kotłowni - gdzie chcę umieścić po jednym grzejniku i utrzymywać tam nie mniej niż 10-15 stopni
dół to 90m2 podłogówki, rozdzielacz z 7-ma obwodami od 4m2 do 34m2
góra to 97m2 podłogówki, rozdzielacz z 7-ma obwodami od 4m2 do 26m2
obwody sterowane są termostatami pokojowymi (6 na rozdzielacz) przekazującymi sygnał na siłowniki (7 na rozdzielacz) poprzez listwy pompowe (np euroster T6)
zsumowany sygnał sterujący z listew szedłby na pompę i załączanie pieca
piec kondensacyjny zasilałby układ wodą z taką temperaturą aby wchodząc na rozdzielacze nie trzeba było stosować układu mieszającego

Dodaj obrazek

wydaje mi się że układ jest prosty, tani, łatwy do regulacji i w razie potrzeby modyfikowalny, da mi możliwość sterowania temperaturą indywidualnie w każdym pomieszczeniu, piec załącza się tylko wtedy kiedy to potrzebne, jeżeli garaż będzie niedogrzany to zawsze mogę w nim dołożyć jakiś sterownik bezprzewodowy i dopiąć do załączania pieca a jakby i tego było mało to najwyżej dołożę mieszacz przy sprzęgle (albo zamiast) i podniosę temp na piecu

chciałbym poznać Waszą opinię na temat mojego projektu, na jakie parametry sprzęgła i pompy zwrócić uwagę ?
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 14 stycznia 2012 - 12:18

Witaj kolego pompę daj na zasilaniu bo masz sprzęgło, reszta wydaje się ok nie wiem tylko dlaczego nie zrobisz wszędzie podłogówki wtedy nie potrzebne jest sprzęgło bo na kondensacie z czujnikiem zewnętrznym da się wszystko ustawic na krzywej grzania i wypada wtedy pompa obiegowa
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   Jarek 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 5
  • Dołączył: 13-stycznia 12

Napisany 14 stycznia 2012 - 12:53

Zobacz posttermastyl, o 14 stycznia 2012 - 12:18 , powiedział:

Witaj kolego pompę daj na zasilaniu bo masz sprzęgło, reszta wydaje się ok nie wiem tylko dlaczego nie zrobisz wszędzie podłogówki wtedy nie potrzebne jest sprzęgło bo na kondensacie z czujnikiem zewnętrznym da się wszystko ustawic na krzywej grzania i wypada wtedy pompa obiegowa



ok, pompę przełoże,
nie chcę w garażu bo koszt duży (oprócz rur wzmocniona wylewka) a potrzeba tylko żeby nie przekroczyć punktu rosy

zastanawiałem się nad pogodówką ale uważam że łatwiej sterować temperaturą na poszczególnych obiegach (pomieszczeniach) termostatem i siłownikiem niż całość załączać pogodówką i męczyć się regulacją obiegów rotametrami
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 15 stycznia 2012 - 07:26

No nie wiem czy taniej dac grzejnik w garażu, zakładając że ma 50m2 to jest jedna pętla przy rozstawie 30 cm czyli jakieś 500 zł z dobrej rury ale wtedy odchodzi sprzęgło i pompa obiegowa dając do tego jeden siłownik i termostat to kolejne 250 zł w sumie 750 zł tyle co jeden grzejnik do garażu, a problemów mniej. Ja bym tak zrobił i jeszcze można dac na belkach rozdzielacza zawór różnicy ciśnien. Przemyśl to. POZDRAWIAM
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   Jarek 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 5
  • Dołączył: 13-stycznia 12

Napisany 16 stycznia 2012 - 10:26

Zobacz posttermastyl, o 15 stycznia 2012 - 07:26 , powiedział:

No nie wiem czy taniej dac grzejnik w garażu, zakładając że ma 50m2 to jest jedna pętla przy rozstawie 30 cm czyli jakieś 500 zł z dobrej rury ale wtedy odchodzi sprzęgło i pompa obiegowa dając do tego jeden siłownik i termostat to kolejne 250 zł w sumie 750 zł tyle co jeden grzejnik do garażu, a problemów mniej. Ja bym tak zrobił i jeszcze można dac na belkach rozdzielacza zawór różnicy ciśnien. Przemyśl to. POZDRAWIAM


grzejniki są tak właśnie przewidziane: jeden do garażu a drugi do kotłowni, mają pracować "przy okazji" bo nie potrzebuję w tych pomieszczeniach stałej, wysokiej temperatury

do czego miałby służyć zawór różnicy ciśnień ?
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 16 stycznia 2012 - 06:07

Jeżeli na wszystkich pętlach podłogówki założymy siłowniki to może się zdażyc że większośc pętli będzie zamknięta a kocioł dalej będzie pracowal i właśnie po to jest zawór różnicy ciśnień, aby pompa nie mieliła wody albo nie pchała całego czynnika w jedną pętlę. Jak wiemy producenci rur zalecają odpowiednie maksymalne przepływy czy też prędkości przepływu. Na upartego można dac grzejniki ale trzeba by je podłączyc z rozdzielacza podłogowego, wtedy zwykłą glowicą można ograniczyc górną temperaturę. tyle że co zrobic z minimalną temperaturą /przeciwzamrożeniowa/. Nie bardzo rozumie co ma wyłączac kocioł no chyba że centralka siłowników ma dodatkowy styk , ale zakładając że kocioł wyłącza centralka w momencie gdy zamkną się wszystkie siłowniki to kocioł przestaje pracowac nie wiedząc jaka temperatura panuje w garażu. Sugestia polega na tym że może Ci zamarznąc grzejnik w garażu. Jeszcze jedna sprawa nie wiem jakiego rodzaju podłogi będziesz miał w domu? bo do podłóg drewnianych z ogrzewaniem stosuje się czujniki przegrzewu posadzki, prosto mówiąc przy podłogach drewnianych stosuje się dodatkowy czujnik w posadzce który pilnuje aby temp posadzki nie przekraczała 35 stopni. POZDRAWIAM
0

#7 Użytkownik jest niedostępny   Jarek 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 5
  • Dołączył: 13-stycznia 12

Napisany 17 stycznia 2012 - 08:16

po to jest sprzęgło żeby pompa pieca nie "mieliła" z dużymi oporami na jednym obwodzie

co do pompy po stronie rozdzielaczy to właśnie się zastanawiałem czy nie ma pomp "proporcjonalnych", które sobie poradzą z takim dużym oporem przepływu, jeżeli nie ma to zawór różnicy ciśnień jest wskazany, DZIĘKI ZA UWAGĘ
z drugiej strony można dać słabszą pompę akceptując, że czas ogrzania wszystkich płyt wydłuży się zanim temperatura w domu się ustabilizuje

między termostatami a siłownikami jest tzw listwa pompowa, jeżeli którykolwiek termostat załączy siłownik to listwa równocześnie daje sygnał na pompę, sygnały z listw chcę zsumować i dodatkowo przekazać na piec (sygnał załączania pieca)

kaloryfery od góry będą zabezpieczone temperaturowo termostatami a garaż jest w obrysie domu i nie sądzę żeby było w nim poniżej 5st ale gdyby to zawsze mogę założyć w garażu regulator bezprzewodowy i dodać sygnał z niego do załączania samego pieca (bez pompy zasilającej rozdzielacze)

w domu będą płytki i panele ale i tak piec nie ma podawać więcej niż 35 na wejściu do rozdzielacza (bo przecież każdy piec ma ustawianą temperaturę CWU i CO) więc nie widzę tu problemu

Ten post był edytowany przez Jarek dnia: 17 stycznia 2012 - 08:24

0

#8 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 18 stycznia 2012 - 05:11

Są pompy elektroniczne które dostosowują obroty do oporów tyle że cena jest odpowiednia, uważam że jest ci nie potrzebna ani dodatkowa pompa ani sprzęgło jedynie zawór różnicy ciśnień.A zrobisz jak będziesz chciał. POZDRAWIAM
0

#9 Użytkownik jest niedostępny   Jarek 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 5
  • Dołączył: 13-stycznia 12

Napisany 18 stycznia 2012 - 08:48

Zobacz posttermastyl, o 18 stycznia 2012 - 05:11 , powiedział:

Są pompy elektroniczne które dostosowują obroty do oporów tyle że cena jest odpowiednia, uważam że jest ci nie potrzebna ani dodatkowa pompa ani sprzęgło jedynie zawór różnicy ciśnień.A zrobisz jak będziesz chciał. POZDRAWIAM


sprzęgło i dodatkowa pompa za nią są po bo nie chcę przeciążać pompy pieca, ale w sumie ... muszę to przemyśleć ;)

Ten post był edytowany przez Jarek dnia: 18 stycznia 2012 - 08:48

0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie