ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Posadzka Drewniana Na Podłogówce - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Posadzka Drewniana Na Podłogówce jaka moc cieplna z 1m2 podłogi teoretycznie i praktycznie

#1 Użytkownik jest niedostępny   Parkietkomplex 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 06-maja 12

Napisany 06 maja 2012 - 08:50

Jaka moc cieplna z m2 podłogi ogrzewanej ?



Mam pytanie do speców od podłogówki. Jaką mocą cieplną są obciążane podłogi ogrzewane w nowych budynkach?
Budynki są coraz lepiej ocieplane, a jednocześnie bardziej przeszklone. Architektura jest bardzo urozmaicona, co nie zawsze służy oszczędnościom ciepła, a jednocześnie przekłada się na zapotrzebowanie ciepła z podłogi.
Pytanie zadaję w kontekście okładzin podłogowych z drewna. Obecnie przy wyborze podłogi decyduje jej wygląd, który powinien być wkomponowany w całą architekturę wnętrza. Często w aranżcję wnętrza wpisane są solidne dechy o rustykanym wyglądzie i tu powstaje problem jaka decha będzie leżała spokojnie dając zadowolenie użytkownikowi zarówno od strony grzewczej jak i estetycznej.
Interesuje mnie teoretyczna i praktyczna moc w W/m2 przy zakładanym oporze cieplnym okładziny 0,1 m2K/W w średnich i trudnych warunkach zewnętrznych w typowych i nietypowych przypadkach.
Podłogówka i drewno dla bardzo wielu budujących to woda i ogień. Ponieważ zajmuję się podłogami drewnianymi, chciałbym poznać praktyczą opinię w tematyce podłogówki.
Uważam, że rozsądne podpowiedzi posłużą zarówno wykonawcom tego typu ogrzewania jak i wykonawcom podłóg na tymże ogrzewaniu. Pozdrawiam.
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 06 maja 2012 - 11:49

Moc cieplna na 1m2 podlogi drewnianej jest taka sama jak podłogi ceramicznej tyle że zwłoka w oddawaniu ciepła jest inna i przy podłogach drewnianych stosuje się czujniki przegrzewu posadzki. Przy naszych warunkach to 60W na 1m2, z czego 1mb rury 16 to 13W przy temp. czynnika grzewczego 28 st.C. Ja zawsze rozwijam podłogówkę w rozstawach co 15 cm co daje 7 mb rury na 1 m2 w łazienkach co 10 cm. Grubośc podłogi drewnianej nie grubsza niż 2,1 cm.
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   Parkietkomplex 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 06-maja 12

Napisany 06 maja 2012 - 04:28

Zobacz posttermastyl, o 06 maja 2012 - 11:49 , powiedział:

Moc cieplna na 1m2 podlogi drewnianej jest taka sama jak podłogi ceramicznej tyle że zwłoka w oddawaniu ciepła jest inna i przy podłogach drewnianych stosuje się czujniki przegrzewu posadzki. Przy naszych warunkach to 60W na 1m2, z czego 1mb rury 16 to 13W przy temp. czynnika grzewczego 28 st.C. Ja zawsze rozwijam podłogówkę w rozstawach co 15 cm co daje 7 mb rury na 1 m2 w łazienkach co 10 cm. Grubośc podłogi drewnianej nie grubsza niż 2,1 cm.

Dzięki za odpowiedż. Interesowała mnie praktyczna wartość 60 W/m2. Zgadzam się z tym, że dla ogrzania pomieszczenia liczy się temperatura powierzchni podłogi bez względu na rodzaj okładziny. Jednak problem występuje z temperaturą pod okładziną a właściwie różnicą temperatur na powierzchni okładziny podłogowej i pod nią. Przy okładzinie ceramicznej grubości-2,1cm, różnica będzie niewielka ale przy tej samej grubości 2,1 okładziny drewnianej różnica będzie znacznie większa - większy opór cieplny. Tej różnicy drewno nie lubi. Ponieważ podłogówka i drewno na niej to niedaleka powszechność, szukam praktyczych podpowiedzi w tym temacie. Pozdrawiam.

Ten post był edytowany przez Parkietkomplex dnia: 06 maja 2012 - 04:28

0

#4 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 06 maja 2012 - 08:11

Tak jak napisałem stosuje się czujniki przegrzewu posadzki i górna temp to 32 st C. Dobrze zrobiona podłogówka to taka że jeśli dotykamy podłogi to nie jest ona ciepła a w pomieszczeniu jest ciepło
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   Parkietkomplex 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 06-maja 12

Napisany 07 maja 2012 - 10:12

Zobacz posttermastyl, o 06 maja 2012 - 08:11 , powiedział:

Tak jak napisałem stosuje się czujniki przegrzewu posadzki i górna temp to 32 st C. Dobrze zrobiona podłogówka to taka że jeśli dotykamy podłogi to nie jest ona ciepła a w pomieszczeniu jest ciepło

Dzięki za odpowiedzi, a te czujniki to bardzo ważna sprawa, szczególnie z nawierzchnią drewnianą. Pozdrawiam.
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   Emi25 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 4
  • Dołączył: 19-lipca 12

Napisany 19 lipca 2012 - 09:04

Sam ostatnio zacząłem interesować się ogrzewaniem podłogowym, bo rodzice budują dom i własnie nad tym myślą. Generalnie to dobra opcja ogrzewania? Jak coś się zepsuje to nie trzeba pół domu rozbierać? ;)
0

#7 Użytkownik jest niedostępny   Zibi99 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 2
  • Dołączył: 22-lipca 12

Napisany 22 lipca 2012 - 02:05

Podłączę się do pytania Emi25 - też szukam na ten temat odpowiedzi. ;)
0

#8 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 22 lipca 2012 - 03:39

A przy ogrzewaniu tradycyjnym /grzejnikowym/ gdzie rury zasilające układa się w posadzce jak się coś zepsuje to co zaczarowany ołówek mamy??? Tu właśnie wchodzi temat oszczędzania na materiałach ja osobiście nie jestem zwolennikiem oszczędzania na materiałach bo to jest złudne oszczędzanie. Sam robię podłogówki UPONOREM co daje mi ubespieczenie w wysokości miliona euro przez dziesięc lat. Wtedy śpię spokojnie. Co do czujników przegrzewu posadzki to niektóre firmy które układają podłogi wymagają do gwarancji takich czujników. Nastepna sprawą jest inteligentny system strefowy polega to na tym że jeśli mamy w budynku system strefowy /każde pomieszczenie ma swój termostat/ to dając czujniki przegrzewu z roku na rok system sam się uczy charakterystyki budynku i potem odpowiednio wcześnie odcina lub otwiera obwody aby nie wystepowały przegrzewy posadzki.
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie