ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Pomoc W Wyborze Kotła - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Pomoc W Wyborze Kotła

#1 Użytkownik jest niedostępny   Tusiu 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 7
  • Dołączył: 17-marca 13

Napisany 04 kwietnia 2013 - 04:20

Witam, stoję przed wymianą starego kotła zasypowego Dozamet Kamino na nowy z podajnikiem, w związku z tym mam pytanie ... nudne pytanie, bo każdy nowy kto tu wchodzi chyba zadaje to samo: Który kocioł wybrać?
Wertując to forum wybrałem kilka firm, które wchodzą w grę:

Zębiec Merkury 14 KW
Jakiś Klimosz'a (nie mam pojęcia jaki)
Witkacy KMB-RP PLUS 15 KW lub 19 KW
Ogniwo Eko plus 16 KW
RBR-Ekouniwersal

do ogrzania mam około 90m2 z czego część znajduje się na Ip i jeden pokój na poddaszu (IIp) (w przyszłości może dojdzie jeszcze adaptacja strychu ~60m2 więc kocioł może mieć zapas - ale nie jest to dla mnie obecnie wyznacznik). Budynek jest przedwojenny, niedocieplony (w tym roku planuję wymienić okna). Obecny piec jest w łazience na Ip, ale nowy planuje "zainstalować" w piwnicy (wysokość komina od piwnicy to będzie pewnie z 10-12m). Potrzebuję kotła w miarę uniwersalnego, tak żebym mógł palić ekogroszkiem (różnej jakości - nawet marketowym :) ), opcjonalnie pelletem, miałem itd. Przyda się też dodatkowy ruszt, aby w razie czego (brak prądu, awaria ślimaka) móc napalić koksem (drewno pewnie tylko na rozpałkę).
Dodatkowo będę chciał podłączyć boiler pod piec, aby zaoszczędzić zimą na gazie (nie ma to jak junkers :( ). Odnośnie boilera mam jeszcze pytanie, ile spala kocioł ustawiony w tryb letni, domyślam się, że podgrzewa wtedy tylko wodę w boilerze. Czy polecacie jakiś boiler dla 4-5 osób.


Proszę o wymienienie za i przeciw ewentualnie polecenie jeszcze jakiegoś innego kotła.
Czy w razie zaniku prądu, ogrzewanie będzie działało grawitacyjnie?
Powiem tylko, że najbardziej zastanawiam się nad Zębcem, ale zdaje się, że palnik i podajnik jest zrobiony z kwasówki, a ponoć lepsze są żeliwne. Czy to jest duża wada?

Z góry dziękuję za propozycje kotłów i uwagi.
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 04 kwietnia 2013 - 09:00

Zobacz postTusiu, o 04 kwietnia 2013 - 04:20 , powiedział:

Potrzebuję kotła w miarę uniwersalnego, tak żebym mógł palić ekogroszkiem (różnej jakości - nawet marketowym :) ), opcjonalnie pelletem, miałem itd. Przyda się też dodatkowy ruszt, aby w razie czego (brak prądu, awaria ślimaka) móc napalić koksem (drewno pewnie tylko na rozpałkę).


Przy takich wymaganiach nie podejmę się polecenia żadnego kotła. Wiem, że na wielu forach tworzy się sztuczne wątki opisujące takie właśnie wspaniałe, uniwersalne, ekonomiczne kotły do wszystkiego. Ja takiego jeszcze na oczy nie widziałem. Przy kotłach automatycznych działa prosta zależność : czym gorszy (tańszy) opał tym więcej obsługi. W skrajnych przypadkach (tani miał, nie markowy kocioł) będziesz odwiedzał kotłownie nawet codziennie (czyszczenie, usuwanie spieków, wymiana zawleczki itd.).

Kocioł automatyczny kupuję się aby, kosztem nieco większego wydatku na opał, uzyskać bardzo wygodną obsługę. Ja mam kocioł Klimosz Ling Duo (Obecnie Tekla Draco Duo). Palę najlepszym eko-groszkiem jaki uda mi się kupić, czasami spalam coś na awaryjnym ruszcie wodnym. Kocioł odwiedzam raz w tygodniu, dokładnie czyszczę raz w miesiącu. Nie spotkałem jeszcze lepszego kotła i taki mogę polecić na podstawie własnych doświadczeń. Przypominam warunek : dobrej jakości eko-groszek lub pelet.
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 04 kwietnia 2013 - 10:33

Dziwne zestawienie. Trzech znanych producentów i dwóch lokalnych "garażowców". Chcesz na serwis w zimie czekać 2 tygodnie ?

Moc do 15 kW będzie OK jeżeli dasz zawór 4D, a musisz dać. Kocioł w trybie letnim spali około 1 zasobnik na miesiąc. Zależy jeszcze jaki kocioł i jaki zasobnik.

Bojler 200 l z wężownicą, najlepiej nierdzewka.

Grawitacyjnie to nie pójdzie. Palniki żeliwne są dobre do palenia miałem, z drugiej stronie nie masz na nich takiego płomienia jak na dobrej retorcie stalowej.

Co co opału masz wszystko wyjaśnione post wyżej.
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   Tusiu 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 7
  • Dołączył: 17-marca 13

Napisany 05 kwietnia 2013 - 08:30

Dziękuję za porady. Oczywiście nie mam zamiaru palić marketowym ekogroszkiem, zapytałem się o taką możliwość na wszelki wypadek, gdyby były jakies problemy z dostawą dobrej jakości groszku ... a w kotle trzeba by było czymś palić. Czy w takim wypadku Zębiec Merkury 14 KW jest dobrym wyborem? Jakie sa jego dobre/słabe strony. Klimosz to ładny kocioł jednak zębiec jest troszkę tańszy i jeżeli jest równie dobry to różnicę mógłbym przeznaczyć na sterownik pokojowy, strażaka itp. Niewykluczam jednak zakupu klimosz'a/tekli.

pozdrawiam,
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 05 kwietnia 2013 - 09:09

Zębiec to solidne kotły. Draco Duo 15 kW kupisz jednak w podobnej cenie.
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   Tusiu 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 7
  • Dołączył: 17-marca 13

Napisany 06 kwietnia 2013 - 08:12

innymi słowy draco duo jest lepszym kotłem od merkurego ? Jeżeli tak to mógłbym się dowiedzieć dlaczego.

Pozdrawiam,
0

#7 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 06 kwietnia 2013 - 10:48

Sprawa renomy. Jaki był pierwszy kocioł na rynku typu Duo, kto pierwszy dawał pogodówkę w cenie ? Kto uświadamiał o zaworach 4 D ?

Konkrety na dziś - grubość blachy 8 mm, pogodówka, sterowanie mieszaczami, możliwość wyłączenia PID, strażak. Pod marką Klimosz te kotły spokojnie chodziły po 11 tysięcy i chętnych nie brakowało.

Nie krytykuję Zębca, kiedyś number 1 w Polsce ale bez przesady.
0

#8 Użytkownik jest niedostępny   Tusiu 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 7
  • Dołączył: 17-marca 13

Napisany 08 kwietnia 2013 - 09:44

Dzisiaj byłem w hurtowni i zaproponowano mi jeszcze kocioł firmy Weber. Czy ktoś z Was może mi coś na temat tych kotłów powiedzieć (dobrego lub złego).
Poza tym, że firma jest świeża na rynku (od 2009), standardowo montowana jest retorta obrotowa (ma swoje zalety jak i pewnie wady), sterownik z algorytmem IFL.

pozdrawiam,
0

#9 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 08 kwietnia 2013 - 10:25

Nie słyszałem o tym producencie. Jakie argumenty dał sprzedawca z hurtowni że porównujesz go z Zębecem albo Klimoszem ?
0

#10 Użytkownik jest niedostępny   Tusiu 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 7
  • Dołączył: 17-marca 13

Napisany 09 kwietnia 2013 - 08:55

Ogólnie na folderze jest jeszcze dopisek Heitztechnik Technika Grzewcza, szukając po innych forach natknąłem się, że heitztechnik w niektórych miejscach jest sprzedawany jako RED.
Wracając do Twojego pytania w czym jest lepszy:

Wg sprzedawcy:
posiada podajnik Trio z retortą obrotową, która lepiej się sprawuje w gorszej jakości ekogroszku, a o dobry ekogroszek coraz trudniej;
posiada bardzo dobry sterownik ECO MAX 800R Fuzzy Logic;
zasobnik na ekogroszek jest z blachy 2mm i ocynkowany;
cena;
ostatnio sprzedawał mu się najlepiej;

mój komentarz do powyższego:
facet sprzedaje też ekogroszek, więc może i się na tym zna, że coraz trudniej o dobry gatunkowo
co do ceny to znowu zębca cene miał z kosmosu bo niewiele taniej (jakieś 10%) od ceny katalogowej, ale ponoć na dniach dostał nowy cennik, więc może zębiec podniósł ceny za kotły
może sprzedawał więcej bo sam ludzi namawiał :)

PS
I ja nie porównuję go do zębca, czy innego kotła, poprostu zaproponowano mi taki kocioł i chciałem sie coś na jego temat dowiedzieć od użytkowników/instalatorów

Ten post był edytowany przez Tusiu dnia: 09 kwietnia 2013 - 08:56

0

#11 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 09 kwietnia 2013 - 09:58

Retorta obrotowa to przeżytek, wszyscy ważni producenci już się w to nie bawią np Klimosz, Defro, Tekla. Zębiec, Ogniwo nawet tego nie wprowadzali kiedy było modne.

ECOMAX jest dobry, zasobnik nie jest ważny, ważne z jakiej blachy jest wymiennik kotła.

Cen kotłów nie sprawdzaj na składzie opału tylko w internecie.
0

#12 Użytkownik jest niedostępny   Tusiu 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 7
  • Dołączył: 17-marca 13

Napisany 10 kwietnia 2013 - 08:31

korpus kotła z blachy kotłowej 6mm
ruszt wodny z rury kotłowej 8mm

i to nie jest skład opału, poprostu oprócz kotłów mają też osprzęt do nich, rury, zawory itp oraz ekogroszki i pellet
i tak szukałem również choćby na "alledrogo" - jeżeli znasz taniego i solidnego dostawcę kotłów to mógłbyś mi wysłać na priva info, bo nie wiem czy na forum są dopuszczalne reklamy sprzedawców?
0

#13 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 11 kwietnia 2013 - 08:47

Obrotowa retorta zrobiła krótką furorę ze względu na podejście typu : kupię kocioł za 10 tysięcy ale chcę palić najtańszym opałem. Tutaj chodziło o miał węglowy (koniecznie klasyfikowany). Pojawiły się zapewnienia, że obrotowa retorta pozwala na spalanie miału zamiast (lub z domieszką) eko-groszku. Czyli miało być tanio i wygodnie. Co już samo w sobie nie brzmi do końca logicznie. Efekt końcowy był mizerny, szczególnie że sporo ludzi kupowało najtańszy miał, który z opałem ma już mało wspólnego. Retorty obrotowe się zacinały, zapychały spiekami itd. Kończyło się to często powrotem do palenia czystym eko-groszkiem.

Moim zdaniem, jeżeli zamierzasz palić miałem (a raczej groszkiem z domieszką miału) zastanów się nad kotłem z palnikiem rynnowym. Ciągle jednak uważam, że zdecydowaie najlepszy mariaż to klasyczna retorta i dobry eko-groszek.

Producent kotłów Żar zapowiedział ostatnio szybkie wprowadzenie palnika pozwalającego na spalanie węgla typu groszek a nawet orzech. Cena orzecha i dobrego miału jest bardzo zbliżona.
0

#14 Użytkownik jest niedostępny   ArekF 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 2
  • Dołączył: 24-czerwca 13

Napisany 24 czerwca 2013 - 09:49

Witam,
ja od ostatniej zimy używam kotła z podajnikiem ślimakowym. Można nim palić zarówno eko-groszek jak i węgiel czy drewno. Do tego można używać podajnika lub rozpalać tradycyjnie. Jak więc widać da się znaleźć na rynku kotły uniwersalne.
0

#15 Użytkownik jest niedostępny   Piotrek2 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 3
  • Dołączył: 19-listopada 13

Napisany 19 listopada 2013 - 03:45

chyba sporo firm produkuje takie kotły, żeby dostosowac sie do rynku - czasem ludzie szybciej kupią piec, jeśli zobaczą, że można w nim palić eko groszkiem, peletem i drewnem zamiennie. Inaczej zastanawiają się najczęściej nad piecem na eko groszek lub pellet, i niestety wybierają tę pierwszą opcję, bo jest bardziej ekonomiczna, ale na pewno nie jest ekologiczna! sam pale piecem kołtona z podajnikiem na pellet i czasem zamiennie uzywam drewna, co vjest dośc dobrym rozwiązaniem.
0

#16 Użytkownik jest niedostępny   janusz899 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 20-listopada 13

Napisany 20 listopada 2013 - 11:54

Ja zastanawiam się nad kotłem z Piecbudu, przydałoby się wymienić stary piec i znajomy polecił mi tą firmę. Może ktoś ma jakieś doświadczenie z nimi?
0

#17 Użytkownik jest niedostępny   marekwitkowski 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 3
  • Dołączył: 23-listopada 13

Napisany 23 listopada 2013 - 11:33

Z tego co się orientowałem jak szukałem pieca to Piecbud to bardzo dobra firma, mam od nich kocioł od 2 lat i działa bez zarzutu, nie mam z nim żadnych problemów, solidnie wykonany. Poczytaj sobie o nich na forach w Internecie, mają dobre opinie dlatego się zdecydowałem, i nie żałuję.
0

#18 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 18 grudnia 2013 - 09:13

Znam wiele dużo lepszych kotłów.
0

#19 Użytkownik jest niedostępny   witek727 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 31-stycznia 14

Napisany 31 stycznia 2014 - 01:16

Zobacz postArek, o 18 grudnia 2013 - 09:13 , powiedział:

Znam wiele dużo lepszych kotłów.


ja pale w piecu od Kołtona juz trzeci sezon, śmiało polecam, natomiast o Piecbudzie słyszałem też same dobre opinie.
0

#20 Użytkownik jest niedostępny   Arek 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 128
  • Dołączył: 22-listopada 10

Napisany 31 stycznia 2014 - 07:39

Nie cytuj w taki sposób (post pod postem). Zaśmiecasz forum i ci administracja reklamę skasuje.
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie