ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Instalacja Co + Cwu - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Instalacja Co + Cwu Kilka porad doświadczonych ludzi

#1 Użytkownik jest niedostępny   AttA 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 1
  • Dołączył: 21-maja 16

Napisany 21 maja 2016 - 04:22

Witam. Jak widać jestem nowym użytkownikiem forum - może na krótko, może na dłuższą chwilę. Ogólnie rzecz biorąc mam kilka pytań, które będą banalne dla większości z was (chyba). Jeśli zły dział, coś pomyliłem proszę o wysoką wyrozumiałość. Jedna jeszcze ważniejsza informacja to taka, że "sterowanie" systemem chciałbym zrobić sam na sterowniku PLC (np. uruchomienie zaworu zamykającego na noc przy grzaniu podłogi w sypialni), priorytet to kominek, piecyk wspomaga. Zaczynajmy więc:

Miejsce mieszkalne - Dom (górne piętro 90m2) --> Od tego momentu wszystko co opisuję jest "planowane" - jeśli ktokolwiek ma inne rady/pomysły/rozwiązania, które stanowczo będą lepsze zamieniam się w "słuch" :).

-Instalacja ma się składać podstawowo z --> a)Kominka, b)Zbiornika buforowego, c)Zasobnika CWU z dwiema wężownicami, d)Piec kondensacyjny (dwufunkcyjny) --> W załączniku wstępny schemacik (nie wiem czy dobry - proszę od razu o wstępną ocenę pomysłu/rozwiązania), podłogówka jest planowana na całej powierzchni

1.Planuję zrobić regulator PID do kominka, który będzie sterował nadmuchem w nim:
a)Jako wartość zadana powinna to być temperatura w którymś z pokoi czy płaszcza wodnego?
b)W przypadku zastosowania nadmuchu montować przepustnice (zam/otw) ?

2.Grzejniki już są. Warto jest je demontować czy może da się je "sensowanie" wykorzystać w takim układzie?

3.Warto zrobić w aktualnej koncepcji powrót z grzejników do zasilania podłogi? Czy raczej jest to nie do przyjęcia i bezsensowne? (w różnych koncepcjach, może to być wymiana między 1 grzejnikiem i 1 podłogą w 1 pokoju - tyle, że wtedy trzeba "coś" by temp. dochodząca z grzejnika na podłogówkę nie była większa jak 45*C)

4.Czy ktoś ma pomysł jak zastosować regulator PID do pieca kondensacyjnego? Pytanie raczej jest z braku mojej niewiedzy budowy od strony sterowania/elektroniki pieca - w sensie co mogłoby być sterowane i z czego brać wartość zmienną? (pytanie ma sporo wspólnego z pytaniem nr 1 - prawdopodobnie wartością zmienną powinna być temperatura w którymś z pokoi)

5.Jaka pojemność powinna być tych zbiorników (wstępnie ustaliłem zasobnik CWU na 100L i bufor na 300L)

6.Na pewno wcześniej czy później będzie potrzebna pomoc w ustaleniu elementów instalacji grzewczej. Gdzie i jakie pompy,zawory,rozdzielacze etc - jeśli ktoś ma fajny artykuł na ten temat (co od czego jest jak np. "naczynie przeponowe to ...") lub po prostu strony z informacjami na ten temat - chętnie zerknę, sam dużo czasu poświęcam temu wszystkiemu teraz.

7.Jeśli chodzi o piec kondensacyjny to można osobno włączać grzanie CWU i osobno CO?

8.Jedno z ważniejszych pytań --> W aktualnej koncepcji (jeśli nikt nie ma lepszej) lepiej jest by (14-16kW):
a)Kominek grzał wodę w płaszczu wodnym do 70-75*C (powiedzmy) i ew. mieszał z zimną wodą na podłogówkę? - grzejąc grzejniki i CWU do tej temperatury, a podłogę mieszając do temp. ok. 45*C ?
b)Kominek grzeje do ok. 45*C na buforze i zasobniku? - grzejąc grzejniki, podłogę i CWU do tej temperatury ?


Narazie to chyba tyle. Z pewnością pytań będzie więcej :).
Pozdrawiam.

Załączone pliki


0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie