ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Informacje O Kotłach Vkk Ecovit I Saunier Duval Niedźwiedź - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Informacje O Kotłach Vkk Ecovit I Saunier Duval Niedźwiedź

#1 Użytkownik jest niedostępny   SporyJaro 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 2
  • Dołączył: 07-kwietnia 18

Napisany 08 kwietnia 2018 - 12:42

Przeglądając forum i korzystając z wyszukiwania szukałam nazw kotłów którymi jestem zainteresowany i niestety tych informacji na ich temat nie ma za wiele. Szukam opinii o ich funkcjonowaniu i awaryjności, ale właściwie nic nie ma. Pojawiają się one w kilku wątkach jako propozycje do zastosowania, ale forumowicze jakoś nie decydują się na ich wybór.
Chodzi mi o kotły z serii Vaillanta VKK ecoVIT oraz Saunier Duval Niedźwiedź Condens, które są bliźniaczymi konstrukcjami i właśnie w pierwszej kolejności mam pytanie z tym związane. Są to kotły kondensujące ale ich wymienniki ciepła wyglądają inaczej i zdecydowanie różnią się od innych modeli (tych firm) jak i innych producentów. Jak dla mnie wyglądają dużo bardziej solidnie niż te inne "delikatne" Widać to na tym rysunku.

Załączony plik  ecoVIT komory-spalania-kotlow-vaillant2.jpg (26,66K)
Ilość pobrań: 0

Czy tego typu wymienniki są tak samo efektywne jak te zwijane z cienkich rurek, które mają zdecydowanie mniejsze wymiary ale mocami są porównywalne. Chodzi mi o sprawność kotła, a co za tym idzie ekonomikę ogrzewania oraz eksploatacje np. czyszczenie wymiennika.

Nie ukrywam ze zainteresowałem się tymi kotłami bo na stronach producenta jest jasne wskazanie, że mogą być stosowane bez obaw w starych typach instalacji, a ja taką posiadam.

W sieci znalazłem taki opis tego kotła:

>>> Dodatkowo konstrukcja kotła VKK ecoVIT exclusiv pozwala bez obaw zastosować go w starej instalacji. Wewnątrz kotła jest bowiem zbiornik wody grzewczej o znacznej pojemności, w którym występują przestrzenie przepływu dla wody, a wężownica, którą wędrują spaliny, cyklicznie kurczy się i rozszerza podczas rozgrzewania. W ten sposób dochodzi o odrywania się zanieczyszczeń z jej powierzchni.<<< cytat z http://www.e-instala...rto-7398,2.html

W domu (360m2) mam same grzejniki żeliwne dobrane z regułą 1 żeberko na 1m2, Pracują grawitacyjnie, ale jest też pompa obiegowa. Mam stary kocioł z 92roku ELKA2000, który kiedyś pracował ale pożerał ogromne ilości gazu więc został odstawiony. Teraz palone jest w sposób tradycyjny, ale to staje się bardzo uciążliwe. Dom jest 25 letni, ale jak na tamte czasy był całkiem ciepły, ściana jest z pustaka maxa, pustka z wełną mineralna 5cm, cegła dziurawka 12cm, a po jakimś czasie dołożony był styropian 8cm. Łącznie jest 56cm. Poddasze docieplone do 25cm wełny.

Ponieważ podjęcie decyzji o wyborze kotła jest bardzo trudne, proszę o pomoc osoby które z tymi kotłami mają do czynienia lub je posiadają i mogą się podzielić uwagami na ich temat.
Pozdrawiam Jaro



Witam ponownie

Myślałem, że ktoś z grypowiczów będzie mógł coś powiedzieć z praktyki na temat tych kotłów. Nie wiem w takim razie czy tych kotłów się tak mało montuje że, trudno trafić na użytkownika na forum?
Jednak dalej próbując się czegoś więcej dowiedzieć, aby wybór był łatwiejszy proszę o informacje osoby które zajmują się montażem kotłów a później ich serwisowaniem.

W poprzednim poście, na zdjęciu jest wymiennik z kotła ecoVit, który działa tak że rurą wężownicy poruszają się spaliny gazu, oddając ciepło do zbiornika z woda. I tu mam pytanie do serwisantów, czy takie wymienniki w ogóle się czyści w tej wężownicy bo tam, jak rozumiem, dochodzi do kondensacji. Czy z takimi wymiennikami jest jakiś kłopot? Próbowałem zasięgnąć informacji w serwisach Vaillanta ale niestety odpowiedzi są zdawkowe i właściwie wynika z nich, że to są super kotły???

Ponieważ jest tak mało informacji na temat powyższego kotła, rozważam jeszcze inne modele, i tu kolejne pytanie:
Czy kotły firm Vaillant serii ecoTec lub kotły Viessmanna serii Vitodens, które posiadają wymienniki w postaci wężownicy z "zgniecionych rur" w których płynie woda, a spaliny je ogrzewają (działają one trochę odwrotnie od ecoVita) nadają się do instalacji starego typu o dużej ilości wody?? W sieci jest niestety wiele zdjąć takich wymienników, które są bardzo zabrudzone i przez to ulegają uszkodzeniom ? Właśnie niestety mam wrażenie, że wynika to z tego, że są one dość delikatnie zbudowane.

Załączony plik  Vismman Inox-Radial -wymiannik kotła.png (89,41K)
Ilość pobrań: 0 Załączony plik  Viessmann Inox-Radial.jpg (15,75K)
Ilość pobrań: 0

Tak podsumowując z którymi wymiennikami jest mniej problemów??
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez SporyJaro dnia: 10 kwietnia 2018 - 10:00

0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie