ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Jaka Gazówka - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Jaka Gazówka

#1 Użytkownik jest niedostępny   Wartko 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 8
  • Dołączył: 27-maja 11

Napisany 27 maja 2011 - 11:32

Cze, mam kilkoro pytań na szybciocha. Pierwsza sprawa na 90 m2 i 4 osoby jaki kocioł nabyć ?. Nie model tylko jaki typ ?
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 29 maja 2011 - 12:24

Jeżeli mam być ekonomicznie w zakupie to proponuję kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania (tzw. Turbo). Grzeje on cwu przepływowo co przy 4 osobach i sporym poborze wody może jednak nie być najlepszym rozwiązaniem.

Pośrednią opcją będzie kocioł z wbudowanym zasobnikiem cwu (z zakresu 40 - 6- litrów).

Trzecia możliwość to połączenie kotła jednofunkcyjnego z zewnętrznym zasobnikiem cwu.
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   Tomcio78 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 2
  • Dołączył: 13-czerwca 11

Napisany 13 czerwca 2011 - 12:51

Witam.

W najbliższym czasie planuje założenie ogrzewania w domu. Póki co mam tylko kominek z którego dużo ciepła nie ma. Planuje ogrzewanie gazowe. I tu moje pytanie - jaki piec wybrać, z tego co przegladałem po sieci to takie popularne to Buderus, Viessman czy Vaillant. A może jakiś inny. Co wybrać i jaki typ pieca ? Dom ma 100 metrów powierzchni mieszkalnej plus 100 metrów piwnicy.
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   Gregory 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 472
  • Dołączył: 18-listopada 10

Napisany 14 czerwca 2011 - 10:31

Możesz wybrać 2 drogi.

1. Kocioł dwufunkcyjny
Ogrzewa centralne ogrzewanie i wodę użytkową. Woda użytkowa jest wtedy podgrzewana przepływowo (podobnie jak w termie). W takiej instalacji nie masz bojlera na cwu. Jest to rozwiązanie najtańsze we wdrożeniu. Kocioł tego typu np. Immergas Eolo Star kupisz poniżej 2 tys złotych. Jeżeli jednak planujesz duże zużycie ciepłej wody użytkowej, komfort będzie nieco ograniczony.

Pośrednim rozwiazaniem jest kocioł z wbudowanym zasobnikiem cwu z zakresu pojemności 40 do 60 litrów. Przykład - Immergas Zeus, Vaillant aquaPlus. Tutaj komfort cwu jest znacznie wyższy a często całkiem wystarczający.

2. Kocioł jednofunkcyjny + zasobnik cwu
Kocioł ogrzewa centralne ogrzewanie oraz wodę użytkową ale w zewnętrznym bojlerze. Można zadać pracę w tak zwanym priorytecie cwu co oznacza, że kocioł za pomocą czujnika umieszczonego w bojlerze ustala czy ma dogrzać wode użytkową. Jeżeli jest taka potrzeba, przestaje ogrzewać układ c.o. i wygrzewa do zadanej temperatury c.w.u.

Jest to rozwiazanie droższe we wdrożeniu jednak daje bardzo wysoki komfort c.w.u i w ostatecznym rozrachunku także oszczędności podczas eksploatacji. Producenci oferują gotowe pakiety kocioł + zestaw podłaczeniowy + zasobnik. Koszt dobrej jakości pakietu tego typu to 5 - 6 tys zł z kotłem kondensacyjnym a około 4 tys zł z kotłem Turbo.

W Twoim przypadku proponuję kocioł o mocy (i tak jest modulowana) około 24 kW. W przypadku opcji 2 - zasobnik 100 - 120 litrów.

Jeżeli chodzi o wybór konkretnej marki to polecam kierować się dostępnością serwisu w danym rejonie. Bardzo dobry serwis mają właśnie Vaillant i Immergas.
0

#5 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 19 lipca 2011 - 04:23

Nie sądzicie że bardzo rozbudowany serwis o czymś świadczy i na Boga ludzie inwestujcie w kotły kondensacyjne bo was rachunki zjedzą na atmosferykach albo na FF.
0

#6 Użytkownik jest niedostępny   maximus 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 245
  • Dołączył: 16-listopada 10

Napisany 04 sierpnia 2011 - 07:17

Termastyl a nie uważasz że przy 90m2 czy 100m2 i konieczności wyłożenia większych środków przy zakupie kotła i grzejników inwestycja będzie się zwracać przez długie lata i najprawdopodobniej zwróci się (jeśli się zwróci) tu przed "śmiercią" kotła?
0

#7 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 04 sierpnia 2011 - 08:38

przy 100 m2 rachunki na atmosferyku z grzaniem CWU za pomocą 100 litrowego zasobnika to średnio 500-600 zł w miesiącach zimowych gdzie za kocioł trzeba dac minimum 2000 zł inwestując 1500 zł więcej w kocioł 15 kW kondensat + 30% więcej w grzejniki na 100 m2 to jakieś 600 zł mamy inwestycję większą o 2100 zł + komim 1200zł /10mb/ inwestycja większa o3300 zł Srednie rachunki na kondensacie z zasobnikiem to 200-300 zł w miesiącach zimowych jak by nie liczyc inwestycja zwraca się po 2 latach jeszcze zostaje kaska na przeglądy czyszczenie i odkamienianie naszego kochanego kociołka. /zbyt dużo przewymiarowane grzejniki nie wpływają zbyt dobrze na rachunki za gaz na kotłach kondensacyjnych/ POZDRAWIAM
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie