ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic : Alternatywne Ogrzewanie Na Krótki Czas - ForumGrzewcze.pl - Ogrzewanie bez tajemnic

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Alternatywne Ogrzewanie Na Krótki Czas

#1 Użytkownik jest niedostępny   aby 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 2
  • Dołączył: 20-marca 12

Napisany 20 marca 2012 - 02:28

Witam

Mam dom o powierzchni ok. 90m2. Jest w miarę dobrze ocieplony (styro-suprema) , w połowie murowany w połowie drewniany. Ogrzewany jest cały czas piecem c.o. na paliwo stałe (węgiel, drewno). Instalacja w 90% stalowa. Brak sieci gazowej.

Zależy mi na tym żeby np. w zimę wyjechać z domu na kilka dni bez obawy że cała instalacja zamarznie. Wymyśliłem sobie takie coś jak na rysunku. Co moim zdaniem powinno załatwić sprawę dodatkowego czasowego źródła ogrzewania a jednocześnie pozwoli utrzymać dłużej ciepło w instalacji .
1. Piec podłączam do bufora ciepła (do wężownicy) o pojemności np. 400L.
- pierwsze pytanie czy pompka jest tam potrzebna- jeśli tak to włącza się ona prze sterownik po osiągnięciu jakiejś zadanej temperatury.
2. grzejniki podłączam bezpośrednio do bufora za pomocą drugiej pompki która jest sterowana czujnikiem umieszczonym gdzieś na górze zbiornika np na rurze zasilającej.
No i kiedy jestem w domu to palę w piecu – wężownica ogrzewa wodę w buforze – a ta grzejniki. Po wygaśnięciu pieca pozostaje w buforze jeszcze ciepła woda która krąży w instalacji do czasu spadku jej temperatury czyli wyłączenia pompy przez sterownik.

Kiedy zamierzam wyjechać podłączam grzałkę (lub na dwie) i ustawiam na termostacie np. 60stopni, grzałka ogrzewa wodę reszta jw. Zależmy mi tylko żeby woda w instalacji nie zamarzła – ewentualnie żeby w domu było min. 5 stopni.

No i ostatnie pytanie – czy istnieje możliwość zamontowania dmuchawy w moim piecu którego schemat zamieściłem. Mi wydaje się, iż najrozsądniejszym miejscem były by drzwiczki od paleniska. Zależy mi na tej dmuchawie ponieważ miałbym możliwość większej regulacji intensywności palenia – a zarazem temperatury.

Czy mój pomysł ma sens i czy jest ktoś w stanie oszacować jak drogo by to wyniosło tzn samo ogrzewanie (na prąd).

Dziękuje za pomoc
Dodaj obrazek
0

#2 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 20 marca 2012 - 04:58

Po pierwsze bufor 400 litrów wychłodzi się przez 2-3 godziny po za tym jeśli mieszkanie ma 90 m2 to potrzebna moc to ok. 9kW jeśli chcesz włożyc grzałkę do bufora to nie mniejszą niż 3 kW czyli jakieś 2 zł na godzinę za prąd czyli 50 zł na dobę trochę drogo, bufor to dodatkowa pompa i nie do końca jest tak z tym buforem jak sobie wymyśliłeś tym bardziej że pewnie masz otwarty układ, nie wiem na jak długo wyjeżdżasz więc nie wiem co Ci poradzic.
0

#3 Użytkownik jest niedostępny   aby 

  • Nowicjusz
  • Pip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 2
  • Dołączył: 20-marca 12

Napisany 21 marca 2012 - 01:53

Nie chodzi tu o ogzewanie 24h/dobę, tylko tak żeby utrzymać temperaturę wody w granicach 5 - 10 stopni (podczas silnych mrozów). Wyjazdy nie były by długie np. tydzień dwa raz na dwa miesiące.

A co nie tak jest z tym buforem - może coś bliżej.
0

#4 Użytkownik jest niedostępny   termastyl 

  • Sympatyk forum
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicz
  • Postów: 205
  • Dołączył: 18-lipca 11

Napisany 21 marca 2012 - 07:16

Z bufora bym zrezygnował, bo aby spełniał jakąś rolę kumulacji ciepła to 1000 litrów i więcej aby pracował chociaż dobę, trzeba by się rozglądac za kotłem elektrycznym na tak długie wyjazdy
0

Prześlij ten temat:


Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie